logo

Admin   eMail   Portal   O.E.R   News/Events

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

IGNATIUS AJURU UNIVERSITY OF EDUCATION

 

RUMUOLUMENI, PMB 5047, PORT HARCOURT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Office of the Registrar

 

SENATE APPROVED LIST FOR NYSC 2021 BATCH ‘C’

 

IMPORTANT REMINDERS

 

The following graduates of Ignatius Ajuru University of Education whose names appeared on this list have been successfully uploaded to the integrated database of the National Youth Service Corps for 2021 Batch ‘A’ NYSC programme. At the confirmation of your name, kindly proceed for online registration Wed. 6th Oct. 2021-Sun. 10th oct. 2021. Regularly check NYSC portal for updates on registration extension. (https://portal.nysc.org.ng/nysc1/  )

 

All outgone students that have been cleared online to make payment for graduation charges and NYSC eligibility respectively and their names were not uploaded should


National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

ensure that their forms are submitted to the Students Affairs Unit. Data collation for 2021 batch C Stream 2’ is approved to start immediately. You are also advised to check the error list for corrections.

 

Direct all questions regarding ‘date of birth’, ‘name correction’ to the Students Affairs Unit of the University. Timely technical attention will be given appropriately from the University’s ICT support unit for NYSC mobilization. Be aware of fraudsters who will ask you for money to fix date of birth issues for you.

 

All Prospective Corps Members (PCM) are to be guided by the approved time-table of the National Youth Service Corps.

 

For further detail:

 

Login to view timetable:

 

https://www.nysc.gov.ng/

 

Congratulations and wishing you Success!

 

Dr. C.A Ajie

Director Students Affairs

 

For: Registrar

 

See List Next Page


National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

 

 

 

Education SN Matric No Surname Other Names Sex Origin DOB Award Class Study Reg Status
/Mathematics                   Mode  

 

1 UE/2014/B.SC.ED4/8223 OBEDIAH ABASIAMA F Rivers 24-Jul- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
      EKENEORIONO     82 Class TIME  
              Upper    
               
2 UE/2016/MTH/B.SC.ED4/0002 UCHECHUKWU CHINATU F Rivers 20- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
      FABIAWARI     May- Class TIME  
            00 Upper    
                 
3 UE/2016/MTH/B.SC.ED4/0004 AMADI BLESSING CHIMA F Rivers 20- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Apr-98 Class TIME  
              Upper    
                 
4 UE/2016/MTH/B.SC.ED4/0005 KERE-JUDE VUREBARI F Rivers 02- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Nov-98 Class TIME  
              Upper    
                 
5 UE/2016/MTH/B.SC.ED4/0012 AMADI IKECHI M Rivers 29-Jun- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            94 Class TIME  
              Lower    
                 
6 UE/2016/MTH/B.SC.ED4/0018 DICKSON BLESSING UBILE F Rivers 22- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Sep-94 Class TIME  
              Upper    
               
7 UE/2017/MTH/B.SC.ED3/0027 IGBANI CHIOMA STEPHEN F Rivers 07- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Nov-92 Class TIME  
              Upper    

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

Education SN Matric No Surname Other Names Sex Origin DOB Award Class Study Reg Status
Management                   Mode  

 

1 UE/2015/B.SC.ED4/9366 MPI ICHECHI NNEKU F Rivers 22-Apr- B ED. Second FULL- Yet to Register
            90 Class TIME  
              Upper    
                   
2 UE/2015/B.SC.ED4/9393 GRAHAM ALIKOR NWOCHI M Rivers 25- B ED. Second FULL- Yet to Register
            Mar-92 Class TIME  
              Lower    
                 
3 UE/2016/MGT/B.SC.ED3/0157 PEPPLE KENNETH M Rivers 12-Jul- B ED. Second FULL- Yet to Register
            92 Class TIME  
              Lower    
                 
4 UE/2016/MGT/B.SC.ED4/0002 GBARANEN TONBARI F Rivers 08-Jun- B ED. Second FULL- Yet to Register
            96 Class TIME  
              Lower    
                 
5 UE/2016/MGT/B.SC.ED4/0006 NDAH WISDOM M Rivers 05-Feb- B ED. Second FULL- Yet to Register
            92 Class TIME  
              Lower    
                 
6 UE/2016/MGT/B.SC.ED4/0020 CHIKWEM DIVINE F Rivers 03-Apr- B ED. Second FULL- Yet to Register
            93 Class TIME  
              Lower    
                 
7 UE/2016/MGT/B.SC.ED4/0022 OBUAH MARVELOUS M Rivers 09- B ED. Second FULL- Yet to Register
            Mar-00 Class TIME  
              Upper    
                 
8 UE/2016/MGT/B.SC.ED4/0026 CHUKWU SAMUEL M Rivers 05-Apr- B ED. Second FULL- Yet to Register
      CHIBUZOR     93 Class TIME  
              Upper    
                 
9 UE/2016/MGT/B.SC.ED4/0034 NSITEM PHILIP JAMES M Rivers 04-Jun- B ED. Second FULL- Yet to Register
            94 Class TIME  
              Lower    
                 
10 UE/2016/MGT/B.SC.ED4/0035 IGWE NKECHINYERE F Rivers 21-Sep- B ED. Second FULL- Yet to Register
            97 Class TIME  
              Upper    
                 
11 UE/2016/MGT/B.SC.ED4/0049 LEVI JUSTINA F Rivers 16-Jun- B ED. Second FULL- Yet to Register
            95 Class TIME  
              Lower    

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

  12 UE/2016/MGT/B.SC.ED4/0054 FRIDAY JENNIFER F Abia 08- B ED. Second FULL- Yet to Register
        CHIAMAKA     May-97   Class TIME  
                  Lower    
                       
  13 UE/2016/MGT/B.SC.ED4/0092 BRAIDE BALAMA JAPU F Rivers 06-Apr- B ED. Second FULL- Yet to Register
              98   Class TIME  
                  Lower    
                       
  14 UE/2016/MGT/B.SC.ED4/0098 AMADI LOVELYN F Rivers 09- B ED. Third FULL- Yet to Register
              Mar-97   Class TIME  
                       
  15 UE/2016/MGT/B.SC.ED4/0107 ONITA OVIE PHILIPS M Rivers 22-Sep- B ED. Second FULL- Yet to Register
              92   Class TIME  
                  Lower    
                       
  16 UE/2016/MKT/B.SC.ED4/0076 OBI DORIS CHINOYE F Rivers 25- B ED. Third FULL- Yet to Register
              May-92   Class TIME  
                       

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

Education/ SN Matric No Surname Other Names Sex Origin DOB Award Class Study Reg Status
History                   Mode  

 

1 UE/2012/B.A.ED4/4774 WOKEMINI DARLINGTON M Rivers 08-Sep- BSC(ED) Third FULL- Yet to Register
      CHIBUIKE     92 Class TIME  
                 
2 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0001 NAATOM BARIBOR F Rivers 30-Jun- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
      VIRTUOUS     96 Class TIME  
              Upper    
                 
3 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0002 OBI UZOMA BLISS M Imo 19-Jul- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            94 Class TIME  
              Upper    
               
4 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0003 ONWUEGBUCHU ONYEKACHI M Rivers 24-Jun- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            96 Class TIME  
              Upper    
                 
5 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0004 NSIEGBE ANGEL AUSTINE F Rivers 06- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Apr-00 Class TIME  
              Upper    
                 
6 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0005 IKECHUKWU IKEDICHUKWU M Rivers 28-Feb- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
      GOODNEWS     98 Class TIME  
              Upper    
                 
7 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0006 SAMUEL DEBORAH F Rivers 22- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
      CHINYERE     May-99 Class TIME  
              Lower    
                 
8 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0013 WORI EMEKA M Rivers 15- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Aug-93 Class TIME  
              Upper    
                 
9 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0028 WARIBO BLESSING F Rivers 12- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Aug-92 Class TIME  
              Upper    
                 
10 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0032 KANU ESTHER F Rivers 02- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Apr-94 Class TIME  
              Lower    
                 
11 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0035 ANAAEH IGNATIUS M Rivers 30-Jul- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
      BARIDUULA     95 Class TIME  
              Lower    

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

  12 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0036 PRINCEWILL PRAISE BOMA F Rivers 13- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              Mar-96   Class TIME  
                  Lower    
                       
  13 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0037 OGOLO IBIFURO LOVEN F Rivers 15- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              May-98   Class TIME  
                  Upper    
                       
  14 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0039 OHIA JUSTICE M Rivers 15-Jun- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              94   Class TIME  
                  Lower    
                       
  15 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0050 OKATTA MARTINS M Rivers 13- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
        AZUBUIKE     May-92   Class TIME  
                  Upper    
                       
  16 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0055 KASHIRIM SYLVIA F Rivers 29- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
        CHETACHI     Aug-00   Class TIME  
                  Upper    
                       
  17 UE/2016/HISD/B.A.ED4/0058 EJIOFOR OBINNA M Imo 21-Jan- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
        CHRISTIAN     00   Class TIME  
                  Lower    
                       
  18 UE/2017/HISD/B.A.ED3/0110 SORGWE OMINIZIBE M Bayelsa 14- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              Mar-91   Class TIME  
                  Lower    
                       

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

Education/Accounting SN Matric No Surname Other Names Sex Origin DOB Award Class Study Reg Status
                  Mode  

 

1 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0001 BARA-OL GIOBARI FAVOUR F Rivers 26- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Oct- Class TIME Register
          96 Lower    
                 
2 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0002 JOHN BARINAAYIRA F Rivers 05- BSC(ED) Second FULL- Yet to
    MISSION     May- Class TIME Register
          92 Lower    
                 
3 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0003 DENNIS MARY JACKSON F Rivers 12- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Apr- Class TIME Register
          00 Lower    
                 
4 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0014 OSAROLUKA ROSE F Rivers 25- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Mar- Class TIME Register
          97 Lower    
                 
5 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0015 TAJUDEEN BUNMI ESTHER F Osun 05- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Apr- Class TIME Register
          96 Lower    
                 
6 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0017 UGOALA EMMANUELLA F Abia 18- BSC(ED) Second FULL- Yet to
    CHISOM     Aug- Class TIME Register
          00 Upper    
                 
7 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0018 IROULOR JOY OLUCHI F Rivers 26- BSC(ED) Third FULL- Yet to
          Sep- Class TIME Register
          93      
                 
8 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0024 DIKE GLORY F Rivers 26- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Jul-96 Class TIME Register
            Lower    
                 
9 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0038 EZIKE IHUNAYA OWHOR M Rivers 02- BSC(ED) Third FULL- Yet to
          Sep- Class TIME Register
          93      
                 
10 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0039 OKACHI DORATHY F Rivers 10- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Oct- Class TIME Register
          97 Lower    
                 
11 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0041 OWUKORI IMAERELE F Rivers 21- BSC(ED) Third FULL- Yet to
          Feb- Class TIME Register
          94      

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

12 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0043 IGWE QUEEN ROLAND F Rivers 14- BSC(ED) Second FULL- Yet to
            Sep-   Class TIME Register
            97   Lower    
                     
13 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0045 NWAIRO CHIDINMA F Imo 24- BSC(ED) Second FULL- Yet to
      BLESSING     Apr-   Class TIME Register
            90   Lower    
                     
14 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0048 GBARALE BARIAGA F Rivers 14- BSC(ED) Second FULL- Yet to
      GOODNESS     Oct-   Class TIME Register
            94   Lower    
                     
15 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0057 OKANNAH VICTORY DANIEL F Rivers 22- BSC(ED) Second FULL- Yet to
            Jun-00   Class TIME Register
                Lower    
                     
16 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0061 NWAIGWE PRINCE M Rivers 17- BSC(ED) Second FULL- Yet to
            Mar-   Class TIME Register
            95   Lower    
                     
17 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0067 OBILIGWE MODESTUS M Rivers 12- BSC(ED) Second FULL- Yet to
            Mar-   Class TIME Register
            96   Lower    
                     
18 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0072 LOVEDAY EZHENYEGBUELIYA M Rivers 03- BSC(ED) Second FULL- Yet to
      WISDOM     Jun-94   Class TIME Register
                Lower    
                     
19 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0089 EZIHE MARYANN F Imo 20- BSC(ED) Third FULL- Yet to
      NKEIRUKA     Jan-91   Class TIME Register
                     
20 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0091 OKEI BUKKY PEACE F Delta 07- BSC(ED) Second FULL- Yet to
            Mar-   Class TIME Register
            00   Lower    
                     
21 UE/2016/ACCT/B.SC.ED4/0099 AYAUJI ASUK GOGO M Rivers 04- BSC(ED) Second FULL- Yet to
            Jul-80   Class TIME Register
                Lower    
                     
22 UE/2017/ACCT/B.SC.ED3/0193 MATHIAS FAVOUR JOY F Delta 22- BSC(ED) Second FULL- Yet to
            Apr-   Class TIME Register
            97   Lower    
                     
23 UE/2017/ACCT/B.SC.ED3/0204 JORDAN JOY EBINIPRE F Bayelsa 01- BSC(ED) Second FULL- Yet to
            Jan-95   Class TIME Register
                Lower    
                     

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

 

Batch C,2021 Senate Approved List


 

 

24 UE/2017/ACCT/B.SC.ED4/0163 EJAH


 

VICTORIA


 

 

F


 

Rivers


 

03- BSC(ED)

Jan-92


 

Second Class Upper


 

FULL- Yet to TIME Register


National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

Education/Agricultural SN   Matric No   Surname Other Names   Sex Origin DOB   Award Class   Study Mode   Reg Status
           
Science                                  
  1   2001/B.ED4/SP/2608   AMAEFULE BLESSING   F Rivers 01- BSC(ED) Second   SANDWICH   Yet to
                    Sep-74   Class       Register
                          Lower        
                               
  2   UE/2016/AGR/B.SC.ED4/0001 OKWUIKPO ADA   F Rivers 22- BSC(ED) Second   FULL-TIME   Yet to
                    Nov-   Class       Register
                    94     Upper        
                               
  3   UE/2016/AGR/B.SC.ED4/0007 EDIJALA ONAJITE   F Delta 15- BSC(ED) First   FULL-TIME   Yet to
            ARODOVWE       Jun-95   Class       Register
                               
  4   UE/2016/AGR/B.SC.ED4/0008 EKE GOSPEL   M Rivers 05- BSC(ED) Second   FULL-TIME   Yet to
                    Mar-   Class       Register
                    97     Upper        
                               
  5   UE/2016/AGR/B.SC.ED4/0011 IKPAA BARISERE   F Rivers 15- BSC(ED) Second   FULL-TIME   Yet to
                    Sep-92   Class       Register
                          Upper        
                               
  6   UE/2016/AGR/B.SC.ED4/0014 NABULA BARITUKA   F Rivers 02- BSC(ED) Second   FULL-TIME   Yet to
            PATIENCE       May-   Class       Register
                    95     Upper        
                               
  7   UE/2016/AGR/B.SC.ED4/0015 NWADIH HELEN   F Rivers 04- BSC(ED) Second   FULL-TIME   Yet to
                    May-   Class       Register
                    94     Lower        
                               
  8   UE/2016/AGR/B.SC.ED4/0017 NWOKOGBA JOVITA   F Rivers 27- BSC(ED) Second   FULL-TIME   Yet to
            NWANYIEZE       Jan-98   Class       Register
                          Lower        
                               
  9   UE/2017/AGR/B.SC.ED3/0051 EBERECHI IHEANYI   M Rivers 21- BSC(ED) Second   FULL-TIME   Yet to
            WISDOM       Apr-   Class       Register
                    95     Lower        
                                   

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

Education/Biology SN Matric No Surname Other Names Sex Origin DOB Award Class Study Reg Status
                  Mode  

 

1 UE/2014/B.SC.ED4/7977 IGWE MERCY F Rivers 13- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Jun-90 Class TIME  
              Lower    
                   
2 UE/2015/B.SC.ED4/11400 DEEKOR KADILOBARI F Rivers 10-Jan- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            95 Class TIME  
              Lower    
                   
3 UE/2015/B.SC.ED4/11430 KANU JOY ONU F Abia 14- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Sep-87 Class TIME  
              Upper    
                 
4 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0004 OKEAH ANYAHIECHI F Rivers 16- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
      DIVINE     Jun-01 Class TIME  
              Lower    
                 
5 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0005 ORLUOMA CHIMEGANIM M Rivers 18-Jul- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
      ANTHONY     97 Class TIME  
              Lower    
                 
6 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0008 OHA PRISCILIA F Rivers 04- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            May- Class TIME  
            97 Lower    
                 
7 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0009 NWODUTEM- TOCHI F Rivers 15- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
    AMAME       Feb-00 Class TIME  
              Lower    
                 
8 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0011 DIRI JANE F Rivers 23- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Sep-97 Class TIME  
              Upper    
                 
9 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0012 CHIBUOGWU EUCHERIA F Anambra 01- BSC(ED) First FULL- Yet to Register
      OBIAGELI     Sep-97 Class TIME  
                 
10 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0018 ANAMAKIRI FAITH ADAEZE F Rivers 19- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Mar-96 Class TIME  
              Lower    
                 
11 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0020 WALERU BLESSING ELVIS F Rivers 22- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Apr-00 Class TIME  
              Lower    

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

12 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0021 CHINEDU MIRACLE M Imo 17- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
      OLUEBUBE     Sep-96   Class TIME  
                Upper    
                     
13 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0022 SAMUEL VICTOR M Rivers 30- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            May-   Class TIME  
            99   Lower    
                     
14 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0023 AMADI GIFT ONYINYECHI F Rivers 11- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Mar-99   Class TIME  
                Lower    
                     
15 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0025 DAGOGO TONOEJIT M Rivers 15- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
      MICHAEL     May-   Class TIME  
            95   Lower    
                     
16 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0038 ANYANWU HELEN F Rivers 31- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Dec-95   Class TIME  
                Lower    
                     
17 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0043 IZIDOR ISABELLA F Rivers 06-Jan- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            98   Class TIME  
                Lower    
                     
18 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0049 NNAH TEEKAH VICTOR M Rivers 26- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Apr-95   Class TIME  
                Upper    
                     
19 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0056 RICHARD FAVOUR ITOHOWO F Akwa- 28- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
          Ibom Aug-   Class TIME  
            92   Upper    
                     
20 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0057 EGBUCHU JANE F Rivers 08- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Apr-99   Class TIME  
                Upper    
                     
21 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0058 UWAH EMAEMEK F Akwa- 13- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
      ANTHONY   Ibom Sep-98   Class TIME  
                Upper    
                     
22 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0060 NWOGU ONYINYECHI F Rivers 05- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            Dec-99   Class TIME  
                Upper    
                     
23 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0062 DIKE WISDOM M Imo 30-Jul- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
      EKPEREAMAKA     95   Class TIME  
                Upper    
                     

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

  24 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0065 ONOMINO GLORY ENIFOME F Delta 15- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              Nov-   Class TIME  
              98   Lower    
                       
  25 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0066 NWANKWO PRECIOUS F Rivers 21- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
        CHINAZA     Oct-95   Class TIME  
                  Upper    
                       
  26 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0081 NWOKEKE SARAH F Imo 14- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
        CHINAEMEREM     Oct-94   Class TIME  
                  Lower    
                       
  27 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0087 NWANKWO JOSEPH NDUBUISI M Abia 25-Jan- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              98   Class TIME  
                  Upper    
                       
  28 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0093 CHETA STELLA MACLEAN F Rivers 18- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              Dec-97   Class TIME  
                  Upper    
                       
  29 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0098 NWOGU FORTUNE F Rivers 05- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
        CHIENWEATU     Mar-01   Class TIME  
                  Upper    
                       
  30 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0100 NKEMJIKA SUNDAY F Abia 15- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
        PROGRESS     Feb-93   Class TIME  
                  Upper    
                       
  31 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0112 ORUKWOWU ONYEKWERE JOY F Rivers 15- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              Nov-   Class TIME  
              98   Lower    
                       
  32 UE/2016/BIO/B.SC.ED4/0126 NWOKOCHA MAUREEN F Rivers 03- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              Feb-97   Class TIME  
                  Lower    
                       
  33 UE/2017/BIO/B.SC.ED3/0267 EMMANUEL VICTORIA F Rivers 28- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
        UGOMMA     Oct-94   Class TIME  
                  Upper    
                       
  34 UE/2017/BIO/B.SC.ED3/0349 ADEWOLE OLUFUNMILAYO F Ondo 12- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
        CATHERINE     Jun-91   Class TIME  
                  Upper    
                       
  35 UE/2017/BIO/B.SC.ED3/0404 NAADUBON BARIKPENA F Rivers 12- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
        MELODY     Sep-93   Class TIME  
                  Upper    
                       

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

Education/Chemistry SN Matric No Surname Other Names Sex Origin DOB Award Class Study Reg Status
                  Mode  

 

1 UE/2016/B.SC.ED4/0002 OLIVER ANGELA ULOMA F Rivers 02- BSC(ED) Third FULL- Yet to Register
              Jun-98 Class TIME  
                   
2 UE/2016/CHE/B.SC.ED4/0001 OKACHUKWU EAGLE   F Rivers 24- BSC(ED) Third FULL- Yet to Register
              Oct-96 Class TIME  
                   
3 UE/2016/CHE/B.SC.ED4/0003 NWAFOR DANWI PHILIP   M Rivers 20- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              Sep-96 Class TIME  
                Upper    
                   
4 UE/2016/CHE/B.SC.ED4/0004 PETERS ISIOMA BENITA   F Rivers 17- BSC(ED) First FULL- Yet to Register
              Dec-99 Class TIME  
                   
5 UE/2016/CHE/B.SC.ED4/0006 LUCKY LIVINGSTONE   M Rivers 24-Jan- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
      CHIIAM       96 Class TIME  
                Upper    
                   
6 UE/2016/CHE/B.SC.ED4/0009 NWOKE CONFIDENCE   F Rivers 18- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
      UCHECHI       Oct-97 Class TIME  
                Lower    
                   
7 UE/2016/CHE/B.SC.ED4/0011 AMADI JANE UCHECHI   F Rivers 14- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              Dec-01 Class TIME  
                Upper    
                   
8 UE/2016/CHE/B.SC.ED4/0012 AUGUSTINE ESTHER ADA   F Delta 13- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              Apr-95 Class TIME  
                Lower    
                   
9 UE/2016/CHE/B.SC.ED4/0014 OSISI OBUTO   F Rivers 22- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              Dec-91 Class TIME  
                Upper    
                   
10 UE/2016/CHE/B.SC.ED4/0023 OMANOYE ISINIMI   M Rivers 28- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              Dec-92 Class TIME  
                Lower    
                   
11 UE/2016/CHE/B.SC.ED4/0027 WALA JOHN   M Rivers 15- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              Dec-96 Class TIME  
                Lower    
                   
12 UE/2016/CHE/B.SC.ED4/0032 AZUBUIKE JENNIFER   F Rivers 10-Jul- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
 
      CHIOMA       97 Class TIME  
                Lower    
                     

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

 

Batch C,2021 Senate Approved List


 

 

13 UE/2016/CHE/B.SC.ED4/0041 AMADI


 

FLORENCE

 

KELECHI


 

 

F


 

Rivers


 

26-Jul- BSC(ED)   Second

 

94                              Class Lower


 

FULL- Yet to Register TIME


National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

Education/Computer SN Matric No Surname Other Names Sex Origin DOB Award Class Study Reg Status
Science                 Mode  

 

1 UE/2016/COMPT/B.SC.ED3/0036 NWOKA ROSEMARY F Rivers 31- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          May- Class TIME Register
          91 Lower    
                 
2 UE/2016/COMPT/B.SC.ED4/0010 NWOLO ROSELINE QUEEN F Rivers 17- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Sep- Class TIME Register
          97 Lower    
                 
3 UE/2016/COMPT/B.SC.ED4/0013 EZEOBA EDURANCE F Imo 20- BSC(ED) Second FULL- Yet to
    IJEOMA     Feb- Class TIME Register
          96 Upper    
               
4 UE/2016/COMPT/B.SC.ED4/0018 NWANYANWU  CHIMAMKPA M Rivers 28- BSC(ED) Second FULL- Yet to
    VICTOR     Dec- Class TIME Register
          96 Lower    
                 
5 UE/2016/COMPT/B.SC.ED4/0024 DANIEL FELICIA MONDAY F Rivers 10- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Oct- Class TIME Register
          97 Lower    
                 
6 UE/2016/COMPT/B.SC.ED4/0026 OGBU RITA F Enugu 07- BSC(ED) Second FULL- Yet to
    NKECHINYEREM     Jul-95 Class TIME Register
            Upper    
                 
7 UE/2016/COMPT/B.SC.ED4/0042 NWACHUKWU OLUEBUBE F Rivers 13- BSC(ED) Second FULL- Yet to
    HELEN     Feb- Class TIME Register
          96 Lower    
                 
8 UE/2016/COMPT/B.SC.ED4/0047 UKANDU PRECIOUS F Rivers 10- BSC(ED) Second FULL- Yet to
    MODESKA     Mar- Class TIME Register
          96 Upper    
                 
9 UE/2016/COMPT/B.SC.ED4/0061 THOMAS ELECHI MICAH M Rivers 15- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Jul-96 Class TIME Register
            Lower    
                 
10 UE/2016/COMPT/B.SC.ED4/0062 NWALA UREBUCHI F Rivers 06- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Feb- Class TIME Register
          96 Lower    
                 
11 UE/2016/COMPT/B.SC.ED4/0063 EZE AMOS M Abia 10- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Aug- Class TIME Register
          95 Lower    

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

  12 UE/2016/COMPT/B.SC.ED4/0071 ADOLPHUS CONFIDENCE INGI F Rivers 28- BSC(ED) Second FULL- Yet to
              Apr-   Class TIME Register
              98   Lower    
                       
  13 UE/2016/COMPT/B.SC.ED4/0089 BEN PRECIOUS M Imo 30- BSC(ED) Second FULL- Yet to
        CHIEMERIA     Oct-   Class TIME Register
              95   Upper    
                       
  14 UE/2016/COMPT/B.SC.ED4/0106 JOHN CHUKWUEBUKA M Abia 25- BSC(ED) Second FULL- Yet to
        JUNIOR     Oct-   Class TIME Register
              93   Lower    
                       
  15 UE/2016/COMPT/B.SC.ED4/0110 SUNDAYWIKE KINGSLEY BUCHI M Rivers 10- BSC(ED) Second FULL- Yet to
              Oct-   Class TIME Register
              97   Lower    
                       
  16 UE/2016COMPT/B.SC.ED4/0007 JACOB YIBAIKIE F Bayelsa 26- BSC(ED) Second FULL- Yet to
              Nov-   Class TIME Register
              91   Lower    
                       

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

Education/Economics SN Matric No Surname Other Names Sex Origin DOB Award Class Study Reg Status
                  Mode  

 

1 UE/2015/B.SC.ED4/12660 SUNDAY BRIGHT GEORGE F Akwa- 30- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Ibom Jul-97 Class TIME Register
              Upper    
                 
2 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0010 NWACHUKWU  CHARITY F Delta 06- BSC(ED) Second FULL- Yet to
      ONYINYE     Mar- Class TIME Register
            98 Lower    
                   
3 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0014 NKWOCHA UCHECHI F Imo 05- BSC(ED) Second FULL- Yet to
      SYLVERLEEN     Sep- Class TIME Register
            97 Upper    
                   
4 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0022 ANYADIOHA IMMACULATE F Rivers 03- BSC(ED) Second FULL- Yet to
            May- Class TIME Register
            96 Upper    
                   
5 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0025 ANYANWU ESTHER F Imo 19- BSC(ED) Second FULL- Yet to
            Mar- Class TIME Register
            97 Lower    
                   
6 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0026 INNOCENT FORTUNATE F Abia 01- BSC(ED) Second FULL- Yet to
      CHINONYEREM     Oct- Class TIME Register
            93 Lower    
                   
7 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0028 SUNDAY PEACE ETUK F Akwa- 06- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Ibom Apr- Class TIME Register
            96 Upper    
                   
8 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0037 ORJI OGBONNAYA OKO M Ebonyi 04- BSC(ED) Third FULL- Yet to
            Apr- Class TIME Register
            97      
                   
9 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0044 DIMKPA DAVID M Rivers 10- BSC(ED) Second FULL- Yet to
            Oct- Class TIME Register
            91 Lower    
                   
10 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0045 CHIGERE OGECHI M Rivers 14- BSC(ED) Second FULL- Yet to
            Jul-97 Class TIME Register
              Upper    
                   
11 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0053 EGEKWU NKECHI F Abia 28- BSC(ED) Second FULL- Yet to
      ISSABELLA     Dec- Class TIME Register
            96 Upper    

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

  12 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0061 NJOKU CHIWENDU M Rivers 20- BSC(ED) Second FULL- Yet to
              Apr-   Class TIME Register
              97   Lower    
                       
  13 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0062 OBI CINDY IFEOMA F Rivers 21- BSC(ED) Second FULL- Yet to
              Feb-   Class TIME Register
              00   Lower    
                       
  14 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0063 EPELLE LOVE IBIERE F Rivers 27- BSC(ED) Second FULL- Yet to
              Oct-   Class TIME Register
              91   Lower    
                       
  15 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0078 DAMGBOR ZORBARI F Rivers 16- BSC(ED) Second FULL- Yet to
        DEBORAH     Jun-   Class TIME Register
              95   Lower    
                       
  16 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0079 UWAM MARY THANKYOU F Rivers 24- BSC(ED) Second FULL- Yet to
              Dec-   Class TIME Register
              98   Lower    
                       
  17 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0086 OGBOWU PEACE F Rivers 07- BSC(ED) Second FULL- Yet to
        ONYINYECHI     Oct-   Class TIME Register
              96   Lower    
                       
  18 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0089 KOKO NYENGIEREFAMA F Rivers 29- BSC(ED) Second FULL- Yet to
              Apr-   Class TIME Register
              93   Lower    
                       
  19 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0094 JOSEPH PRECIOUS CHIOMA F Abia 27- BSC(ED) Second FULL- Yet to
              Dec-   Class TIME Register
              94   Upper    
                       
  20 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0096 PETER SUKA F Rivers 06- BSC(ED) Second FULL- Yet to
              Jun-   Class TIME Register
              93   Lower    
                       
  21 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0139 VINCENT ANIEKAN THOMAS M Akwa- 10- BSC(ED) Second FULL- Yet to
            Ibom Nov-   Class TIME Register
              95   Upper    
                       
  22 UE/2016/ECO/B.SC.ED4/0155 FREEMAN MARK M Rivers 15- BSC(ED) Second FULL- Yet to
              Aug-   Class TIME Register
              93   Lower    
                       
  23 UE/2016/HOMEC/B.SC.ED4/0009 BAKIN PEACE BARIELNEN F Rivers 15- BSC(ED) Second FULL- Yet to
              Dec-   Class TIME Register
              92   Lower    
                       

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

Education/English SN Matric No Surname Other Names Sex Origin DOB Award Class Study Reg Status
                  Mode  

 

1 UE/2014/B.A.ED6/PT/133 COOKEY SAMUEL FINE F Rivers 23- BA. ED. Second PART- Yet to Register
            May- Class TIME  
            83 Upper    
                   
2 UE/2015/B.A.ED4/10543 OGUZIE PEACE F Rivers 15- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            Mar-95 Class TIME  
              Upper    
                 
3 UE/2015/B.A.ED4/10602 NWOHA GRACE F Rivers 10-Jun- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      CHINWENDU     94 Class TIME  
              Upper    
               
4 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0007 OLOMI LOISE F Rivers 16- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            Sep-96 Class TIME  
              Lower    
               
5 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0012 JOSEPH OHABUIRO F Abia 06- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      OLUCHI     Sep-93 Class TIME  
              Lower    
               
6 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0018 NDAH DESTINY OGECHI F Rivers 17- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            Nov-99 Class TIME  
              Upper    
               
7 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0021 IRISOMINABO NENGIOFORI F Rivers 30-Oct- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      RUTH     96 Class TIME  
              Upper    
               
8 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0024 WOSU PEACE DAVID F Rivers 22- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            May- Class TIME  
            92 Lower    
               
9 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0030 GIMEKA OBOOMNI F Rivers 28- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            Apr-96 Class TIME  
              Lower    
               
10 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0034 PRECIOUS GIFT EKE F Rivers 15- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            May- Class TIME  
            85 Lower    
               
11 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0047 BENJAMIN IMAIRUEN M Rivers 13- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      JONATHAN     Apr-92 Class TIME  
              Lower    

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

12 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0050 OHAERI JOY ONYINYECHI F Abia 24-Jul- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            96   Class TIME  
                Lower    
                     
13 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0052 REUBEN ERUCHI F Rivers 17- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      HAPPINESS     May-   Class TIME  
            93   Lower    
                     
14 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0055 OGUNTOYINBO TOBI F Kwara 07- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            Aug-95   Class TIME  
                Lower    
                     
15 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0058 UZOUKWU PRECIOUS F Rivers 17- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      CHIWENDU     Mar-97   Class TIME  
                Lower    
                     
16 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0059 CHUKWU RACHEAL NKIRU F Rivers 10-Oct- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            93   Class TIME  
                Upper    
                     
17 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0060 ORDU QUEEN F Rivers 06-Oct- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            98   Class TIME  
                Lower    
                     
18 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0067 MAKANJUOLA ESTHER F Lagos 30- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      CHIDIEBERE     Aug-93   Class TIME  
                Upper    
                     
19 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0078 HERBERT ROTACHI F Imo 14- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      VANESSA     Mar-00   Class TIME  
                Upper    
                     
20 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0087 ONUOHA CHIAMAKA F Imo 03- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      PROMISE     Apr-98   Class TIME  
                Upper    
                     
21 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0090 OLEFORO AUGUSTA F Imo 04- BA. ED. First FULL- Yet to Register
      CHINATU     Sep-94   Class TIME  
                     
22 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0091 NWACHUKWU ONYINYECHI F Rivers 28- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      GIFT     Sep-98   Class TIME  
                Lower    
                     
23 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0100 STEPHEN COMFORT F Rivers 01-Jan- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      OKWUCHI     96   Class TIME  
                Lower    
                     

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

24 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0101 ALERUCHI PURITY F Rivers 20-Jul- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            95   Class TIME  
                Lower    
                     
25 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0117 ROWLAND TONDI F Rivers 14- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            Mar-98   Class TIME  
                Lower    
                     
26 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0118 BATUBO JENNIFER F Rivers 23- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      FUBARA     Apr-95   Class TIME  
                Lower    
                     
27 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0125 IHUA CONFIDENCE F Rivers 21- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      NKIRUKA     Mar-88   Class TIME  
                Lower    
                     
28 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0126 WALI OGECHI F Rivers 31- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      CHRISTABEL     Mar-96   Class TIME  
                Lower    
                     
29 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0127 NWAIGWE CHISAOKWU F Rivers 23- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      CONFIDENCE     May-   Class TIME  
            98   Upper    
                     
30 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0133 MPUE PRINCE BARINE M Rivers 31- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            Dec-96   Class TIME  
                Lower    
                     
31 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0136 OSAHEZE AMARACHI F Rivers 25- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            Sep-97   Class TIME  
                Lower    
                     
32 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0150 OGBU ISIOMA F Rivers 23- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
      PRECIOUS     Nov-94   Class TIME  
                Lower    
                     
33 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0156 OBULOR QUEEN F Rivers 23- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            Dec-99   Class TIME  
                Upper    
                     
34 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0159 GBOGBARA REGINA F Rivers 07- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            Aug-96   Class TIME  
                Lower    
                     
35 UE/2016/ENG/B.A.ED4/0181 PRINCEWILL TALITHA-CUMI F Rivers 29- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
            May-   Class TIME  
            97   Lower    
                     

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

  36 UE/2016/ENG/B.ED4/0028 AMADIKWU QUEEN F Rivers 18-Jun- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
        WENENDA     98   Class TIME  
                  Lower    
                       
  37 UE/2017/ENG/B.A.ED3/0321 AKPA EUCHARIA F Enugu 13- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
        CHINENYE     Feb-93   Class TIME  
                  Lower    
                       
  38 UE/2017/ENG/B.A.ED3/0322 DIKE JOSHUA M Rivers 12- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
        CHUKWUDI     Feb-92   Class TIME  
                  Upper    
                       
  39 UE/2017/ENG/B.A.ED3/0323 EGBENEDO JESSICA F Delta 28-Oct- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
              91   Class TIME  
                  Lower    
                       
  40 UE/2017/ENG/B.A.ED3/0341 OGUNDU PERPETUAL F Rivers 03- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
        ONYEDIKACHI     Apr-92   Class TIME  
                  Lower    
                       
  41 UE/2017/ENG/B.A.ED3/0361 AKPALONEE OSUAN M Rivers 14- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
              Feb-92   Class TIME  
                  Upper    
                       
  42 UE/2017/ENG/B.A.ED3/0362 GODKNOWS PEACE F Rivers 22-Jan- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
              93   Class TIME  
                  Lower    
                       
  43 UE/2017/ENG/B.A.ED3/0375 EKE PASCAL M Rivers 06- BA. ED. Third FULL- Yet to Register
              Aug-93   Class TIME  
                       
  44 UE/2017/ENG/B.A.ED3/0376 ROBINSON HAMILTON M Rivers 20- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
        CHIJIOKE     Mar-95   Class TIME  
                  Upper    
                       
  45 UE/2017/ENG/B.A.ED3/0448 OGUNKA IKEOCHA M Rivers 03-Jan- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
              91   Class TIME  
                  Lower    
                       
  46 UE/2017/ENG/B.A.ED4/0450 EKWELOGWU CHIGOZIE M Rivers 10-Jun- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
        WISDOM     91   Class TIME  
                  Upper    
                       
  47 UE/2017/ENG/B.A.ED4/0453 AUGUST EBISUOBO M Bayelsa 04- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
        SAMUEL     Mar-94   Class TIME  
                  Lower    
                       

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

 

Batch C,2021 Senate Approved List


 

 

Education/Fine And Applied Arts


 

 

SN Matric No Surname Other Names Sex Origin DOB Award Class Study Reg Status
                  Mode  

 

1 UE/2016/FAA/B.A.ED4/0002 DICKSON WISDOM M Bayelsa 23-Dec- BA. ED. Second FULL- Yet to Register
          96 Class TIME  
            Upper    
               
2 UE/2016/FAA/B.A.ED4/0005 EFENURE HOPE F Delta 29-Apr- BA. ED.  Second FULL- Yet to Register
          97 Class TIME  
            Upper    

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

Education/French SN Matric No Surname Other Names Sex Origin DOB Award Class Study Reg Status
                  Mode  

 

1 UE/2016/FRN/B.A.ED4/0003 NTUEN BLESSING F Akwa- 17-Jul- B ED. Second FULL- Yet to Register
    ALPHONSUS   Ibom 94 Class TIME  
            Upper    
                 
2 UE/2016/FRN/B.A.ED4/0006 HARRY IBINABO F Rivers 03- B ED. First FULL- Yet to Register
    WILTON     Mar-98 Class TIME  
                 
3 UE/2016/FRN/B.A.ED4/0008 HENRY FLORENCE F Rivers 01-Oct- B ED. Second FULL- Yet to Register
          96 Class TIME  
            Lower    
                 
4 UE/2016/FRN/B.A.ED4/0009 EJUH REJOICE F Rivers 26- B ED. Second FULL- Yet to Register
    CHIMELE     Aug-98 Class TIME  
            Upper    
                 
5 UE/2016/FRN/B.A.ED4/0061 YOUNGTOR MARION F Rivers 13-Dec- B ED. Second FULL- Yet to Register
    SALEBARI     93 Class TIME  
            Lower    

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

                               
Education/Geography SN Matric No   Surname Other Names Sex Origin DOB   Award Class Study   Reg Status  
                        Mode      
  1 UE/2016/GEO/B.SC.ED4/0008 ROMANS ONISOGENIME M Rivers 04-Jun- BSC(ED) Second FULL-   Yet to Register  
                92     Class TIME      
                      Upper        
                               

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

Education/Marketing SN Matric No Surname Other Names Sex Origin DOB Award Class Study Reg Status
                  Mode  

 

1 UE/2016/MKT/B.SC.ED4/0011 OTEYI CHIMENUM M Rivers 19- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Aug- Class TIME Register
          97 Upper    
                 
2 UE/2016/MKT/B.SC.ED4/0019 AMADI CHIGONUM DANIEL M Rivers 21- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          May- Class TIME Register
          97 Lower    
                 
3 UE/2016/MKT/B.SC.ED4/0026 BRIGGS TONYE M Rivers 10- BSC(ED) Second FULL- Yet to
    MPAPAMIEARI     Mar- Class TIME Register
          99 Lower    
                 
4 UE/2016/MKT/B.SC.ED4/0027 MBAA JOY F Rivers 30- BSC(ED) Second FULL- Yet to
    NENNALEEBELBARI     Jan-96 Class TIME Register
            Lower    
               
5 UE/2016/MKT/B.SC.ED4/0029 NWAFOR CHIKERE SOLOMON M Enugu 04- BSC(ED)  Second FULL- Yet to
          Sep- Class TIME Register
          96 Upper    
                 
6 UE/2016/MKT/B.SC.ED4/0030 WABAH FAVOUR F Rivers 06- BSC(ED) Second FULL- Yet to
    CHIWENKPE     Mar- Class TIME Register
          97 Lower    
                 
7 UE/2016/MKT/B.SC.ED4/0044 ANTHONY SAMUEL M Rivers 12- BSC(ED) Second FULL- Yet to
    BARIDUANEN     Nov- Class TIME Register
          96 Lower    
                 
8 UE/2016/MKT/B.SC.ED4/0052 OBASI WOYIRI F Rivers 22- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Dec- Class TIME Register
          96 Lower    
                 
9 UE/2016/MKT/B.SC.ED4/0055 EMENIKE CONFIDENCE F Rivers 07- BSC(ED) Second FULL- Yet to
    IGOCHI     May- Class TIME Register
          97 Upper    
                 
10 UE/2017/MKT/B.SC.ED3/0093 AJOKU CLINTON IHEANYI M Rivers 25- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Nov- Class TIME Register
          95 Lower    
               
11 UE/2017/MKT/B.SC.ED3/0118 NWACHUKWU  PRISCA F Imo 02- BSC(ED) Second FULL- Yet to
          Jan-94 Class TIME Register
            Upper    

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

 

Batch C,2021 Senate Approved List


 

 

12 UE/2017/MKT/B.SC.ED3/0156 ABASI


 

SISOM JACKLIN


 

 

F


 

Bayelsa


 

22- BSC(ED)

Apr-

94


 

Second Class Lower


 

FULL- Yet to TIME Register


National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

Education/Music  SN Matric No Surname Other Names Sex Origin DOB Award Class Study Reg Status
                  Mode  
  1 UE/2016/MUS/B.A.ED4/0005 EWEYE DAUEBI M Delta 21-Sep- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
              92 Class TIME  
                Upper    

National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

Education/Physics SN   Matric No   Surname Other Names Sex Origin   DOB   Award Class Study Reg Status
       
                            Mode  
  1 UE/2016/PHY/B.SC.ED4/0001 AMADI DEDE F Rivers 21-Sep- BSC(ED) Second FULL- Yet to Register
            BLESSING     93     Class TIME  
                          Upper    
                               


National Youth Service Corps

 

Ignatius Ajuru Univ of Education

Batch C,2021 Senate Approved List

 

 

<
Education/Political SN Matric No Surname Other Names Sex Origin DOB Award Class Study Reg Status
Science